• OBNOVENIE VYUČOVANIA V NAŠEJ ZUŠ

          • Milí žiaci, vážení rodičia!

            S veľkou radosťou Vám oznamujeme, že na základe rozhodnutia Ministerstva školstva SR a rozhodnutia zriaďovateľa ZUŠ Mesta Tisovec, sa obnovuje školské vyučovanie v našej základnej umeleckej škole v plnom rozsahu od 22. júna 2020. V platnosti ostáva rozvrh z marca 2020.

            V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte prosím svojich triednych učiteľov alebo vedenie školy.

                                                                                                            Mgr. M. Matucha, DiS. art.                                                                                                                 riaditeľ školy

             

          • Vážení rodičia a priatelia školy,

          • pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!

                 S príchodom termínu podávania daňových priznaní si Vás, rodičov detí zo Základnej umeleckej školy Tisovec, dovoľujeme osloviť so žiadosťou o poukázanie  2% zo zaplatenej dane za rok 2019. Občianske združenie Musae Taxovia, ktoré pôsobí pri škole, sa snaží využívať získané finančné prostriedky predovšetkým v prospech tvorivosti detí. Hodnota  2% zaplatenej dane vytvára pre našu školu určitý kapitál, vďaka ktorému môžeme realizovať rôzne projekty a podujatia pre naše - vaše deti.

             

            Finančné prostriedky budú použité na:

            • skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole

            • skvalitnenie vybavenia školy

             

          • Prof. Ján Valach

          • Prof. Ján Valach

            * 22. 9. 1925 Hnúšťa - + 20. 11. 2019 Antwerpy

            „A my, čo sme uverili, spoznali sme lásku, akú má Boh k nám. Boh je láska; a kto zostáva v láske, ten zostáva v Bohu a Boh zostáva v ňom.“

            1 Jn 4, 16

             

            Foto: Slávnostná promócia, udelenie ocenenia Doctor honoris causa Univerzity Mateja Bela, Brusel 4. máj 2016 z ľavej strany:J. E.  Stanislav Vallo, veľvyslanec Slovenskej republiky v Belgickom kráľovstve, Prof. Ján Valach,  rektor UMB v Banskej Bystrici doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD.

            Otec Jána Valacha bol lekárom a vo voľných chvíľach si hrával doma na veľkom dvojmanuálovom pedálovom harmóniu. Mamka učila všetky štyri deti (súrodenci Miroslav, Viera a Blahoslav) hrať na klavíri, spievať i čítať. Od malička mal Janko hudbu rád, zoznámil sa s rôznymi hudobnými nástrojmi. So súrodencami tvorili klavírne i sláčikové kvarteto. Keď mal sedem rokov, kvôli špecializácii otecka na chirurga sa presťahovali do Prahy. Tu už ako desaťročný hrával v kostole na organe, zároveň sa učil hre na klavíri, husliach, viole, hudobnú teóriu a hrával i v študentskom orchestri gymnázia. Keď mal trinásť rokov, jeho otec bol poverený zriadením Nemocnice v Hnúšti – Likieri. V tom čase bývali Valachovci v Tisovci v dnešnom Daxnerovom dome. Deti navštevovali Štátne slovenské gymnázium a súčasne Hudobnú školu miestneho odboru Matice slovenskej a Živeny v Tisovci. Ján ako pätnásťročný vystupoval na rôznych koncertoch, účinkoval v literárno-hudobných pásmach. V rôznych komorných zoskupeniach i sólovo hral na klavíri, husliach, korepetoval, dirigoval študentský orchester. V Tisovci prvýkrát počul Spevácky zbor slovenských učiteľov na ich koncerte v bývalej Sokolovni. Zvuk zboru ho natoľko zaujal, že zložil svoj prvý zbor: Hymnu V. B pre svojich spolužiakov. Už vtedy sa prejavoval jeho všestranný talent. Ten rozvíjal v tisovskej Hudobnej škole pod erudovaným vedením Waltera Brachtela (viedenského huslistu, klaviristu, čelistu i teoretika), ktorý do Tisovca dochádzal z Brezna a učil Jána i počas letných prázdnin. Na husle chodil súkromne ku Fraňovi Fábrymu. Aj vďaka týmto pedagógom sa dostal na Konzervatórium do Bratislavy. Tu ho učili Kornel Schimpel, Eugen Suchoň i Ján Cikker. Chvíľu študoval súčasne aj medicínu, ale hudba zvíťazila. Na Akadémiu múzických umení v Prahe bol prijatý paralelne na dva odbory: organ a dirigovanie. Chvíľu študoval súčasne aj medicínu, ale hudba zvíťazila.

            Jeho umelecká činnosť bola nesmierne bohatá. Počas života stál na významných umeleckých postoch:

            Dirigoval: Vysokoškolský mužský zbor na Lafranconi – Bratislava, Symfonický orchester Ministerstva dopravy – Praha, Spevácky zbor slovenských učiteľov, zbor Opery Národného divadla – Bratislava (asistent a zbormajster), Operu v Banskej Bystrici ( + umelecký šéf), Landestheater a Landes Symonieorchester Dessau, Kráľovskú flámsku operu v Antwerpách, Operu v Gente (stály hosťujúci dirigent), Kráľovskú oratoriálnu spoločnosť Arti Vocali Antwerpen ( + umelecký šéf), rôzne orchestre a profesionálne zbory v Európe a v USA (hosťujúci dirigent), Antwerpský komorný zbor (bol aj jeho zakladateľom).

            Koncertný organista (permanentne): sólista symfonického orchestra v Káhire

            Pedagóg: VŠMU v Bratislave (externý), semináre pre zbormajstrov, Osvetový ústav – Bratislava (inštruktor), Konzervatórium Žilina, Káhira - Egypt (Profesor), Kráľovské Konzervatórium v Gente  Belgicko (Profesor dirigovania), Akadémia v Meise – Brusel (Profesor organovej hry).

            Iné umelecké funkcie: vedúci každoročných Letných kurzov pre organ a improvizáciu v Antwerpách, umelecký poradca Medzinárodného organového festivalu v Sione vo Švajčiarsku, člen porôt medzinárodných súťaží organových a dirigentských.

            Čo viacej k tomu dodať? Ja len ďakujem Bohu, že som tohto vzácneho človeka mohla stretnúť aj osobne (jedenkrát v Hnúšti, v Bratislave a dvakrát v Antwerpách). Tiež si starostlivo ukladám do osobného archívu korešpondenciu s ním. V ušiach mi bude vždy znieť jeho hlas v telefóne: „... keď volá Tisovec, počujem tiecť Rimavu...“

            V závere slávnostného príhovoru pri preberaní titulu doctor honoris causa Prof. Ján Valach povedal: „Je pre mňa zadosťučinením, že nezostávam vykorenený z mojej domoviny, ktorej hodnoty som sa snažil tlmočiť prostredníctvom hudby iným národom.“ Po promócii v telefonickom rozhovore so PaedDr. Slavomírou Očenášovou, PhD. povedal: „Je to neuveriteľné, čoho sa človek dožije. Človeku sú pridávané dni a sú mu pridávané aj zážitky a úžasy. Všetko, zdá sa, sú Božie zázraky. A zázraky sú dôkazom teologického jestvovania Božieho... Dožil som sa lúča zásahu nadzemských síl. Na staré kolená mi slzy podrážajú nohy...“

            Ľubica Sabová

            Zdroje:

            Füssyová, Gabriela. 2005. A z tváre myseľ žiari... Kežmarok: ViViT s.r.o., 2005. 87 s., 1. vydanie,  ISBN 8088903-70-X,

            Spravodajca UMB, Ročník 22, č. 3, september 2016, s. 10-12

             

          • POZVÁNKA NA CELOŠKOLSKÉ RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE

          • POZVÁNKA NA CELOŠKOLSKÉ RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE Vážení rodičia, Základná umelecká škola Tisovec Vás pozýva na celoškolské rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 24.09.2019 t.j. v utorok o 16:30 hod. v triede výtvarného odboru. Tešíme sa na Vašu účasť. Mgr. Milan Matucha, DiS.art. - riaditeľ školy