• Textová podstrana

• Vyhodnotenie projektu.

Projekt Renesancia tisovských rozprávok zrealizovala Základná umelecká škola v Tisovci s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Účelom nášho projektu bolo formovanie regionálneho folklórneho povedomia detí, mládeže i dospelých cez tisovské ľudové rozprávky a piesne. V novembri a decembri prebiehali dvakrát mesačne nácviky tisovských ľudových piesní, ktoré zozbierali Ľudovít Vansa a Samuel Daxner. Piesne v inštrumentálnej podobe tvoria hudobný podmaz ku nahratým tisovským rozprávkam. S rozprávkami sa deti, mládež i dospelí stretávali  počas januára a februára prostredníctvom čítaného textu z knihy Jany Pácalovej Codexy tisovské, K prameňom slovenských rozprávok. Stretnutia boli zorganizované v spolupráci s miestnymi školami (MŠ Tisovec, MŠ Rimavská Píla, ZŠ Dr. V. Clementisa, SOŠ, EGT). Do projektu boli zapojení i členovia OZ Musae Taxovia, MO Matice slovenskej, obyvatelia   DDaDSS Tisovec, deti z Detského domova Škovránok - Centra pre deti a rodiny v Tisovci.

V marci prebiehalo nahrávanie hudobného podmazu i textov rozprávok. Garant nášho projektu maestro Ján Valentík napriek vážnej chorobe rozprávky prerozprával do tisovského nárečia a podarilo sa uskutočniť aj nahrávanie na CD nosič. Jeho odchod do večnosti 12. mája 2019 nás všetkých veľmi zarmútil. Jeho hlas sa vďaka nahrávke stáva nesmrteľným. Sme mu veľmi vďační, že sa aj touto formou zachová tisovské nárečie pre ďalšie generácie.

V apríli sa podarilo CD nosič vyrobiť. Vďaka patrí René Bošeľovi.  Obal CD navrhla Mgr. Patrícia Cavarová.  Začala sa príprava prezentácií, workshopov,  ich propagácia prostredníctvom plagátov, webových stránok ZUŠ i Mesta Tisovec, mestského rozhlasu. CD sme propagovali i v rámci XVIII. ročníka Rodinnej pohody – verejného koncertu rodín ZUŠ Tisovec spojeného s vernisážou výtvarných prác.

Počas mája prebiehali prezentácie CD spojené s workshopmi nasledovne:

14. mája v Materskej škole Tisovec a 15. mája v Materskej škole na Rimavskej Píle. Boli sme milo prekvapení odozvou tisovských a piľanských škôlkárov. Tisovské nárečie sa im páčilo, zaspievali sme si a zatancovali na nápevy tisovských ľudových piesní.

16. mája nás prijali v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Tisovci. Obyvatelia Domova – Tisovčania si prostredníctvom prezentácie pripomenuli tisovské nárečie, vrátili sa do čias, keď sami rozprávali deťom rozprávky na dobrú noc. Živo sa zapájali do debaty v nárečí. Podujatie bolo osviežením pre všetkých zúčastnených.

V Detskom domove Škovránok sme CD interaktívne prezentovali 23. mája. Deti vnímali nárečie pozorne, zvedavo si overovali porozumenie niektorých slov. Tisovské ľudové piesne si s nami veselo zaspievali, oživili sme novembrové i decembrové nácviky. V krátkosti sme ich zoznámili aj so zberateľmi tisovských rozprávok (Jonatan Dobroslav Čipka, August Horislav Škultéty a Štefan Marko Daxner).

29. mája sa uskutočnil Krst CD v spolupráci s Detským folklórnym súborom Čížiček a MO Matice slovenskej i OZ Musae taxovia. Pozvanie prijala i manželka pána Jána Valentíka.

31. mája sme na pozvanie celý projekt prezentovali v ZŠ Jána Francisciho Rimavského v Hnúšti. Žiaci i pedagógovia pri workshope ochotne spolupracovali, zvedavo počúvali, vnímali tisovské nárečie, rozprávky i piesne sústredene, pozorne, dokázali vystihnúť odkaz jednotlivých rozprávok. Naučili sme ich piesne Za horami, za dolami a Oženil sa náš Adam. V závere sme si spoločne zatancovali pri kapele, ktorú sme vytvorili zo žiakov ZŠ hrajúcich na ľahko-ovládateľných detských nástrojoch z Orffovho inštrumentára.

Realizáciou projektu Renesancia tisovských rozprávok, ich zachytením na CD nosič sa nám podarilo oživiť záujem o tisovské rozprávky, ľudové piesne. Spojili sme tri generácie v rôznych komunitách. Prostredníctvom tvorivých dielní a prezentácií sme spoločne objavovali krásu tisovského nárečia, odovzdávali duchovné posolstvo a múdrosť našich predkov. Tešíme sa, že CD prinesie do mnohých rodín radosť i pohodu.

Ďakujeme Fondu na podporu umenia za finančnú podporu, aj vďaka ktorej sme projekt mohli zrealizovať.

Ľubica Sabová, učiteľka ZUŠ Tisovec

V Tisovci 20. septembra 2019

Známy výrok P. E. Dobšinského hovorí, že „rozprávky sú jasné svetlo ľudu, cez ktoré nazrieť môžeš do tajnej sveta budúcnosti“. P. E. Dobšinský svojimi slovami zdôraznil potrebu svetla v živote ľudí, potrebu víťazstva dobra nad zlom, potrebu hľadania múdrosti v živote každého z nás cestou, ktorá nám otvorí novú,  zaujímavú a bohatú budúcnosť. A vzácni sú i tí, ktorí to všetko pomáhajú šíriť a hľadať tak, ako je to aj v prípade ZUŠ v Tisovci, ktorá realizovala projekt „Z rozprávky do rozprávky“. Jeho východiskom sa stal Codex taxoviensis, cenný prameň slovenských rozprávok a povestí, ktoré zozbierali P. E. Dobšinský, A. H. Škultéty, J. D. Čipka a Š. M. Daxner. Vďaka ZUŠ v Tisovci sa šíri široko-ďaleko dobro rozprávok, múdrosť ľudí, bohatstvo ducha a krása hovoreného slova. Práca pedagógov i žiakov ZUŠ v Tisovci na poli šírenia regionálnych hodnôt je pre nás vzorom a príkladom, ktorý je vhodné nasledovať.

Mgr. M. Koncošová (predsedníčka MO MS v Tisovci)